Nem első alkalommal háborodnak fel vásárlók a "kuponos" vásárlást lehetővé tevő oldalak akcióin. Vélhetően nem is utoljára, s nyilván több alkalommal nem a vásárlóknak van igazuk, főleg, ha a jogszabályok betartását tekintjük "igazságnak". A legutóbbi eset jogi oldalról is "gyanús", bár a pontos választ csak egy GVH vizsgálat eredménye tudná megadni. Az fontos kérdés ugyanakkor, hogy az akár jogsértő, akár nem jogsértő, de a vásárlókat felháborító akciók nem erodálják-e túlságosan a társaság jó hírét.
Fontos leszögezni, hogy álláspontom szerint ez a túlságosan már nem is új vásárlási forma kiváló ötlet, nagyszerű újítás, s lehet hosszú távon, sok ember és cég megelégedésére folytatni. Tény ugyanakkor, hogy hibázni is sokat lehet. Nézzük konkrétan, mi volt az az eset, amit a Haza talán legismertebb fogyasztóvédelmi blogja is közzétett, s számos fogyasztó felháborodását váltotta ki.
Friss akciójában a Kuponvilág olajsütőt kínál. Az olajsütőt megfelelő számú megrendelő esetében 16800 forint helyett feléért, 8400 forintért kínálják. A terméket eredetileg az Alpina webshop kínálta fel, itt lehet megfelelő számú jelentkező esetén olcsóbban megkapni a terméket. Ezt mind a honlapjukon, mind facebook oldalukon, mind más felületen hirdetik. Kiemelt helyen jelenik meg, az oldal rendszerében ez az aktuális ajánlat, imígyen:
Jól látható, hogy a hangsúly az adott pillanatban ezen a terméken van. Amennyiben a terméken túl (ez talán a legfontosabb információ a hirdetésben) az egyéb, igen fontos információkat (ár, ajánlat érvényessége, kedvezmény, jelentkezők száma, stb.) keressük, azok a bal felső sarokban egy keretes részben találhatóak. Jól látható, hogy a hangsúly az 50% kedvezményen, a 8400 forinton, illetve a "Vedd meg most" adatokon, kifejezéseken van. Ezek nagy mérettel, feltűnőbb színnel vannak jelölve.
A facebook oldalon és a Tékozló Homár oldalán kommentelők alapvető problémája, hogy más eladási helyeken ennek a terméknek az ára meg sem közelíti a 16000 forintot, jellemzően 10000 körül kapható. Vagyis két megállapítást lehet tenni (így nem tévedhetünk nagyot): a termék fogyasztói ára még így is alacsony, illetve vélhető, hogy az akció alapját adó eredeti ár vagy nem is létezett soha, vagy kirívóan magas volt.
Tény, hogy az oldal a hangsúlyt még az árnál is inkább az 50% engedményre helyezte - a különleges akciók sorában jellemzően amúgy is legalább ennyi engedményt "szokás" adni az oldalon - bár szabályzatában, leírásaiban az "akár 80%" szerepel - az akár szó használatáról nemrég írtunk.
Arról, hogy ez az eset jogsértő-e, vagy sem, mint írtuk, a GVH jogosult dönteni, eljárását a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvényre (Fttv.) alapozva. Amennyiben régebbi, a témában meghozott ügyeket nézünk, a hasonló esetekben a GVH több elmarasztaló határozatot hozott, erről még régebben írtunk egy rövid és nem teljes összefoglalást. Jól látható, hogy nem egy esetben, s kisebb-nagyobb cégeknél is előfordult már, hogy tisztességtelen, megtévesztő gyakorlatnak minősül az, ha egy akció, egy kedvezmény alapjául korábban sosem létező, vagy alá nem támasztható árat rendel az eladó.
Tény, hogy a vásárlónak mindig pontosan utána kell járnia, amennyiben azonban a 16800 véletlenül tényleg egy fiktív, korábban nem (vagy csak rövid ideig) alkalmazott ár lenne, a jogsértés nyilvánvaló: az eredeti árat csak a nagyobb kedvezmény látszatával, megtévesztő információként alkalmazták. Ha ez nem így van, s tényleg egy állandóan, hosszú ideje, alapos indokkal meghatározott eredeti árról van szó, akkor ellenben azt kell végiggondolnia a társaságnak, hogy ad-e kedvezményt olyan szolgáltató áraiból, amelyek nagyságrendekkel magasabbak, mint a terméket árusító más üzletek árai. Vagyis nem árt figyelni arra, hogy a tudatos, körültekintő fogyasztók ne érezzék becsapva magukat akkor sem, ha a társaságnak nem róható fel szándékos megtévesztés.
Utóbbi feltételezés esélyeit rontja, hogy amennyiben a google keresőbe a termék nevét és az alpina url címét beütjük, s a tárolt változatot kérjük elő, a szeptember 7-i adat szerint a termék éra éppen 9990 forint volt. Éppen az Alpina oldalán, éppen ez a termék, alig több, mint 1 hónapja. A lehetőség persze még mindig kettős: lehet, hogy csak a webshop a "huncut", lehet, hogy a Kuponvilág is.
Azt már csak úgy mellékesen tenném hozzá, hogy jelenlegi állapotában a vásárlás eredeti helye, a http://www.alpinahungary.hu oldal nélkülöz szinte minden fontos, az e-kereskedelmi tevékenységhez szükséges előírást (szerződési feltételek, jótállás, szavatosság, elállás, vásárlás menete, cég képviselője, egyes elérhetőségei, egyes adatai, stb.). Amennyiben a Kuponvilág ad magára, ilyen céggel nem szerződik.